Озимий горох – нова в Україні культура. Нашим аграріям мало що відомо про особливості вирощування та переваг гороха озимого. Про цінність гороху як відмінного попередника, про азот, що накопичується у ґрунті при його вирощуванні, та про високий уміст білка у його зерні нашим аграріям відомо давно. А про озимий горох стало відомо зовсім нещодавно.
Як відомо, основна проблема вирощування традиційного ярого гороху в тому, що під час його цвітіння зазвичай настає посуха. Цвіт опадає, в результаті знижується врожайність. А ось озимі сорти використовують зимові запаси вологи. Тож аграрії мають більше шансів отримати гарний урожай бобових.
Загалом технологія вирощування озимого гороху менш енергоємна, ніж кукурудзи і цукрових буряків. Це пов’язано з тим, що він менш вимогливий до удобрення і не потребує особливого догляду, а до- і післясходові боронування малоенергоємні.
Рекомендують посів гороху на тому ж місці тільки через 3 роки. Гарними попередниками для гороху виступають зернові та просапні культури, такі як: кукурудза, картопля, соняшник, та ін. Горох є одним із найкращих попередників.
Найкращі результати досягаються на ґрунті, добре забезпеченому вологою. Ділянка, яка призначена для вирощування гороху повинна бути плоскою, незасміченою і без руйнівного впливу ерозії та повеней. Ділянки на яких знаходяться такі бур'яни, як мак польовий і осот польовий - особливо несприятливі для вирощування гороху. Оптимальний pH ґрунту для вирощування гороху є 6,8-7,4.
Основний обробіток здійснюється восени, на глибину від 20 до 25 см. Передпосівну культивацію роблять на глибину від 8 до 10 см (1-2 рази). Земля після первинної обробки і передпосівної підготовки повинна бути сколота і добре вирівняна. Таким чином, зменшується вилягання, якісніше проводиться збір та зменшується втрата насіння.
Основою харчування кормового гороху є симбіоз азоту, тобто азотофіксації, яку формують бактерії. Горох тільки на ранніх стадіях розвитку вимагає присутності азоту в доступній формі на поверхні ґрунту. Максимальна кількість добрива для гороху 40-50 кг/га активних речовин азоту, 60 кг/га Р2О5 і 60 кг/га К2О. Точна кількість визначається після аналізу ґрунтової родючості. Необхідна кількість фосфору і калію вноситься перед оранкою, а азот в передпосівній підготовці.
Висівати озимий горох потрібно так як озиму пшеницю, коли погодні умови і стан ґрунту дозволяють. В агроекологічних умовах України оптимальним періодом для посіву гороху є 1-10 жовтня.
Щільність посіву повинна бути 100-110 рослин на квадратний метр. Посів озимого гороху повинен проводиться зерновими сівалками з відстанню міжрядь 15 см. Глибина посіву повинна бути 3-5 см. З огляду на масу 1000 насінин, необхідну щільність посіву та споживчу вартість насіння гороху озимого, посівна норма становить 200 кг/га. Після посіву необхідно зробити прикочування, щоб контакт між насінням і землею був максимальним, цвітіння було рівномірним, а сходи добре розвинені. Прикочування не повинно відбуватися на важких, глинистих ґрунтах, особливо в ранні терміни посіву.
Через часте вилягання посіву, збирання та виробництво насіння гороху вимагає особливої уваги. Насіння гороху швидко дозріває. Коли вміст вологи в зерні близько 40% рослина ще має зелене листя. З цього моменту, вміст вологи в насінні сильно зменшується і в короткий час досягає 18%, тоді і можна починати збирання. В агроекологічних умовах України можна збирати озимий горох 15 червня, приблизно за два тижні до збирання озимого ячменю.
У компанії АгроАнталь ви можете купити насіння гороху озимого за вигідною ціною зі швидкою доставкою в господарство! Ми пропонуємо своїм клієнтам звернути увагу на сорт озимого гороху НС Мороз від компанії NS SEME.